Martin Juck

Príslušník Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky

Zdieľať video: E-mail

NN ti prináša rozhovor s osobnosťou, na ktorú sa dá spoľahnúť.

Spoľahlivosť a rýchle reakcie sú alfou a omegou práce hasičov

NN prináša príbeh Martina Jucka, príslušníka Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky, ktorý pôsobí v Bratislave. Martin od detstva obdivoval prácu hasičov a túžil sa stať jedným z nich. Za svojím vysnívaným zamestnaním šiel napriek počiatočnému neúspechu dostať sa k hasičskému zboru i odhováraniu najbližších. Spoľahlivosť a rýchle reakcie sú pri práci hasiča alfou a omegou. V psychicky náročných situáciách sa Martin a jeho kolegovia musia úplne spoľahnúť sami na seba i jeden na druhého. Napriek tomu, že táto práca prináša aj životu nebezpečné situácie, nemenil by.

Juck

Ako ste sa dostali k práci hasiča?

Priviedol ma k nej detský sen. Od malička som obdivoval túto prácu, a tak som sa po skončení strednej školy hlásil k hasičskému zboru. Prvý pokus mi nevyšiel a nastúpil som do špedičnej firmy, kde som mal na starosti kancelársku prácu. Tá mi však vôbec nesadla a nemal som teda ani dostatok motivácie ju vykonávať. Rozhodol som sa znova to skúsiť u hasičov. Podal som si prihlášku a po úspešnom absolvovaní fyzických, psychologických testov i lekárskej prehliadky ma prijali.

Juck

Ako vyzerá typický deň na hasičskej stanici?

Štandardný deň sa začína striedaním smien ráno o siedmej, kedy dostaneme pridelené hasičské vozidlá a špecifickú pozíciu v rámci danej smeny. Potom sa dozvieme, aký typ výcviku budeme v ten deň realizovať a nasleduje samotný výcvik. Po obednej pauze sa robí príprava na poobedňajšiu údržbu a rozdelia sa ďalšie úlohy – niekto má školenie, niekto služobnú cestu a podobne. Medzitým sa dejú výjazdy, ako my hovoríme „na požiar“ alebo „na nehodu“ – prípady, ako napríklad spadnutý strom či mačka na strome nazývame technickými výjazdami. Záchranný postup závisí od typu udalosti a pri každom prípade je trochu iný. Platí však, že každý hasič má na danej smene pridelenú úlohu v rámci tímu a po príchode na miesto požiaru či nehody vie presne, čo má robiť. Náročnosť tejto práce zahŕňa aj to, že sa musíme na seba stopercentne spoľahnúť.

Juck

Pamätáte si niektorý špecifický výjazd?

Túto prácu robím piaty rok a v pamäti mi utkveli dve situácie. Pri jednom požiari prišla rodina kompletne o celú strechu domu, pretože požiar bol neskoro nahlásený a potom dopravnú nehodu na diaľnici, pri ktorej jeden z jej účastníkov zahynul. Bohužiaľ, aj takéto situácie sú súčasťou práce hasičov, ktorá je celkovo náročná na psychiku. Môže nastať aj moment, keď zasahujete pri nehode, ktorej účastníkom je váš rodinný príslušník či známy a zistíte to až na mieste nehody. Vtedy máte právo odmietnuť vykonať zásah. Je to jedna zo situácií, kedy sa musíme vedieť úplne spoľahnúť na svojich kolegov a veriť, že urobia maximum pre záchranu vášho blízkeho. Pre kolegu, ktorý je z takejto situácie traumatizovaný, je k dispozícií zborový psychológ. Svoju prácu si niekedy nosím v hlave aj domov. Premietam si rôzne chvíle z výjazdov, premýšľam, čo som mohol urobiť lepšie a podobne. Aj v tom je táto práca náročná.


Čo vám pomáha uvoľniť psychické napätie?

Relaxom pre mňa je šport a modelárstvo, ktorému sa vo voľnom čase venujem. Odľahčením sú aj výjazdy, pri ktorých zachraňujeme mačku na strome, psíka v šachte či zajaca v kanáli. Konkrétne zajaca sme zachraňovali na Veľkonočný pondelok, čo bolo celkom humorné. Práve takéto situácie dokážu odfiltrovať stres či menšie traumy, ktoré sú súčasťou vážnejších záchranných akcií.

Juck

Čo vás v živote najviac motivuje?

Možno to bude znieť zvláštne, ale v živote ma najviac motivuje práve moja práca a možnosť pomôcť niekomu na výjazde či zachrániť život. Keď ráno prídem do práce a hneď ideme na výjazd, dodáva mi to energiu. V tíme sme veľmi dobre zohratí a môžeme sa na seba navzájom naozaj spoľahnúť. V bežnom živote sa spolieham na rodinu a priateľov.


V čom ste výnimočný?

Nerád o sebe takto rozmýšľam, ale výnimočná môže byť z pohľadu niektorých ľudí práca, ktorú robím. Predsa len, byť hasičom by asi nemohol byť každý. Napríklad moji rodičia zo začiatku neboli nadšení mojou voľbou. Báli sa, že sa mi pri výjazdoch niečo stane. No časom zistili, že ma práca baví, chodím domov spokojný a upustili od negatívnych myšlienok. Vlastne ma mnoho ľudí od hasičského zboru odhováralo. Možno aj v tom odhodlaní ísť si za svojím snom, je kúsok výnimočnosti.

Juck

Aké najodvážnejšie rozhodnutie ste v živote urobili?

Zatiaľ bolo pre mňa najodvážnejšie rozhodnutie zmeniť zamestnanie, čo sa ukázalo ako správny krok, keďže som v tejto práci naozaj rád. Odvahu však vyžaduje aj samotná pracovná náplň. Raz sa nám s kolegom stalo, že v budove prehorel strop, začala praskať a padať na nás omietka. Okamžite sme opustili priestor a pár sekúnd na to sa strop zrútil. Vybehli sme von v hodine dvanástej. Samozrejme, podobné riziko k tejto práci patrí a treba s ním počítať. Práve preto je dôležité vedieť sa pri práci spoľahnúť na kolegov, ale aj sám na seba.

Kde sa vidíte v budúcnosti?

Túto prácu by som rád vykonával aj ďalších 25 rokov. Obdivujem, vážim si a rešpektujem kolegov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti, pretože sa od nich veľa učím. Verím, že v budúcnosti budem mať možnosť aj ja odovzdávať skúsenosti. Už teraz mám na niektorých výjazdoch na starosti mladších kolegov a podľa vlastných skúseností viem, aké je dôležité, že je pri vás niekto, na koho sa môžete spoľahnúť. A pre mňa je to rovnaké – nie som tam sám a viem, že kolega mi pomôže alebo privolá pomoc, ak si to bude vyžadovať situácia. Vlastne je to celé o tom, že jeden druhému neustále kryjeme chrbát.

Ďakujeme za rozhovor.


Spoľahlivosť je pre NN dôležitá

V NN vás chránime pred rizikami viac ako 170 rokov. Zabezpečujeme vám komfortný dôchodok, zveľaďujeme váš majetok a pomáhame vám pri zdravotných komplikáciách. Môžete sa spoľahnúť na výnimočné plnenie pri poistnej udalosti a zaujímavé zhodnotenie vašich investícií.

Pretože, na vás záleží.


Pri závažných udalostiach vyplácame poistné plnenie až v 97 % prípadov.

Presvedčte sa

Ďalšie príbehy

Eliud Kipchoge

Príbehy spoľahlivých

Člen bežeckého tímu NN Running Team a najlepší maratónec všetkých čias.

Arnold Kiss

Príbehy spoľahlivých

Ambasádor a absolvent programu Teach for Slovakia.

Branislav Brozman

Príbehy spoľahlivých

Navádzač paralympijského víťaza v alpskom lyžovaní.

Mirka Hunčíková

Príbehy spoľahlivých

Zakladateľka prvého mobilného hospicu
na východnom Slovensku.

Súrodenci Melissa a Michael

Príbehy spoľahlivých

Príbeh odlúčených súrodencov.

Obyčajní ľudia

Príbehy spoľahlivých

Každodenné príbehy ľudí, ktorí sú pre
svoje okolie nenahraditeľní.


Mám záujem o životné poistenie alebo dôchodkové sporenie

Odošlite formulár a budeme vás kontaktovať

x

Zdielať video cez
e-mail

Pri generovaní správy nastala chyba. Skúste znova odoslať formulár.