Eliud Kipchoge

Člen bežeckého tímu NN Running Team a najlepší maratónec všetkých čias

Zdieľať video: E-mail

NN ti prináša rozhovor s osobnosťou, na ktorú sa dá spoľahnúť.

Rozhodujúce sú pre mňa nasadenie a motivácia

NN prináša príbeh Eliuda Kipchogeho (33) z Kene, člena bežeckého tímu NN Running Team, držiteľa ceny Mužský atlét roku 2018 a najlepšieho maratónca všetkých čias. Eliud vyrástol na rodinnej farme a prvé športové úspechy dosiahol už ako tínedžer pod vedením dlhoročného trénera Patricka Sanga. Dnes podáva kolosálne výkony a na konte má, okrem iných triumfov, aj zlatú medailu z Olympijských hier 2016 v Rio de Janeiro. Tento rok spoznal Eliuda celý svet, keď zabehol Berlínsky maratón za neuveriteľné 2 hodiny, 1 minútu a 39 sekúnd, čím vytvoril nový svetový rekord. Verí, že dokáže robiť veľké veci, naučil sa viesť disciplinovaný život a spoliehať sa na vlastné sily, rodinu a tímových kolegov. Aj toto je veľký príbeh inšpirujúceho človeka.

Kipchoge

Stále viac ľudí na svete sa zúčastňuje maratónskych behov. Ako vidíte budúcnosť tejto disciplíny?

Som veľmi šťastný, že maratóny sú stále populárnejšie. Teší ma, že ľudia dosahujú výsledky, o ktorých sa im predtým ani nesnívalo. Myslím si, že maratóny čaká skvelá budúcnosť. Verím, že časom bude pokorená aj magická hranica dvoch hodín.

Kipchoge

Akú radu by ste dali tým, ktorí snívajú o maratóne, ale nemajú potrebnú prípravu?

Mám rád výrok, že človek nemá žiadne limity. Nemyslím tým, že každý môže zabehnúť svetový rekord, no každý môže dokázať viac, ako si myslí. To platí naprieč profesiami nielen v oblasti športu. Prvý krok k úspechu je veriť, že dokážete robiť veľké veci. Každý môže trénovať na maratón, ale musí trénovať zodpovedne a počúvať správne rady. Pamätajte si, pre každého je vhodný iný tréning a existujú rôzne tréningy pre rôznych ľudí. Nájdite si teda ten, ktorý vám vyhovuje. Je dôležité, aby ste si našli dostatok času na prípravu, určili si ciele a verili, že to dokážete.

Kipchoge

Čo je pre vás pri tréningu dôležité? Čo z vás robí výnimočného atléta?

Na tohtoročný beh v Berlíne som sa pripravoval veľmi dlho. Celé roky som každý týždeň veľmi tvrdo pracoval. Nielen preto, aby som trénoval čo najlepšie, ale aj aby som sa naučil žiť disciplinovaný život, ktorý umožňuje telu sústrediť sa a zregenerovať sa pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov. Myslím si, že práve schopnosť sústrediť sa a podávať výkon každý deň bez výhovoriek je to, čím som výnimočný. Napríklad, v príprave na Berlínsky maratón som nevynechal ani jeden tréning. Rozhodujúce sú pre mňa nasadenie a motivácia. To, že som v Berlíne zlomil svetový rekord, ma neskutočne inšpiruje k ďalším výkonom.


Vo viacerých smeroch ste si siahli na bežecký Olymp. Máte ešte motiváciu pokračovať?

Sám seba som kedysi postavil pred veľkú výzvu. Chcem byť najlepší. To, že sa mi to darí, mi prináša veľké uspokojenie. Dosiahol som dôležité míľniky, ale môj hlad po víťazstvách ešte nie je ukojený. Chcem ďalej behávať, prinášať ľuďom radosť z tohto športu a inšpirovať ďalších bežcov z celého sveta k dosahovaniu rovnakých cieľov. Budem pokračovať a zdokonaľovať sa ako atlét a verím, že v roku 2020 obhájim olympijský titul. Znamenalo by to pre mňa veľmi veľa.

Kipchoge

Maratón je náročný psychicky aj fyzicky. Na čo myslíte pri 42,195 km?

Počas pretekov sa sústreďujem na svoje tempo a snažím sa nemyslieť na bolesť. Tá je iba v mysli. Keď ma vidíte usmievať sa počas posledných kilometrov, vtedy premýšľam nad príjemnými vecami, aby som zabudol na bolesť v nohách. Maratón vnímam ako život. Ak chcete byť v živote šťastní, musíte si ho vedieť užiť, hoci je to niekedy ťažké. A preto sa počas maratónu usmievam, užívam si ho.


Čo vás robí šťastným v bežnom živote? Na koho sa spoliehate?

Šťastným ma robí beh a rodina. Láska a radosť, ktoré prežívame v rodine, sú pre mňa tým najdôležitejším a beh je zase dobrý pre telesné i duševné zdravie. Dá sa povedať, že tieto dve veci sú piliermi môjho života. V súkromnom i profesionálnom živote sa spolieham na svoju rodinu, tímových kolegov, môjho dlhoročného trénera Patricka Sanga i manažérsky tím. Zvlášť kolektívna práca je veľmi dôležitá. V NN Bežeckom tíme sme dospeli k tomu, že spoločné behanie, tréningy a fakt, že konáme tímovo, má na nás veľmi pozitívny vplyv. Vnímam nás ako super tím a predpokladám, že v budúcnosti budeme bežať maratón spoločne a bude to viac tímové úsilie.

Kipchoge

Aké najodvážnejšie rozhodnutie ste v živote urobili?

Myslím si, že to bolo rozhodnutie zúčastniť sa projektu Breaking2. Bola to pre mňa prelomová výzva. Musel som zmeniť mentálny prístup k behaniu a naučiť sa zdolávať vnútorné prekážky. Bol to nekonvenčný, ale veľmi úspešný projekt a pre mňa osobne jedna z vecí, na ktoré som vo svojej kariére nesmierne hrdý.

Kde sa vidíte v budúcnosti?

Túto prácu by som rád vykonával aj ďalších 25 rokov. Obdivujem, vážim si a rešpektujem kolegov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti, pretože sa od nich veľa učím. Verím, že v budúcnosti budem mať možnosť aj ja odovzdávať skúsenosti. Už teraz mám na niektorých výjazdoch na starosti mladších kolegov a podľa vlastných skúseností viem, aké je dôležité, že je pri vás niekto, na koho sa môžete spoľahnúť. A pre mňa je to rovnaké – nie som tam sám a viem, že kolega mi pomôže alebo privolá pomoc, ak si to bude vyžadovať situácia. Vlastne je to celé o tom, že jeden druhému neustále kryjeme chrbát.

Ďakujeme za rozhovor.


Spoľahlivosť je pre NN dôležitá

V NN vás chránime pred rizikami viac ako 170 rokov. Zabezpečujeme vám komfortný dôchodok, zveľaďujeme váš majetok a pomáhame vám pri zdravotných komplikáciách. Môžete sa spoľahnúť na výnimočné plnenie pri poistnej udalosti a zaujímavé zhodnotenie vašich investícií.

Pretože, na vás záleží.


Pri závažných udalostiach vyplácame poistné plnenie až v 97 % prípadov.

Presvedčte sa

Ďalšie príbehy

Martin Juck

Príbehy spoľahlivých

Príslušník Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky.

Arnold Kiss

Príbehy spoľahlivých

Ambasádor a absolvent programu Teach for Slovakia.

Branislav Brozman

Príbehy spoľahlivých

Navádzač paralympijského víťaza v alpskom lyžovaní.

Mirka Hunčíková

Príbehy spoľahlivých

Zakladateľka prvého mobilného hospicu
na východnom Slovensku.

Súrodenci Melissa a Michael

Príbehy spoľahlivých

Príbeh odlúčených súrodencov.

Obyčajní ľudia

Príbehy spoľahlivých

Každodenné príbehy ľudí, ktorí sú pre
svoje okolie nenahraditeľní.


Mám záujem o životné poistenie alebo dôchodkové sporenie

Odošlite formulár a budeme vás kontaktovať

x

Zdielať video cez
e-mail

Pri generovaní správy nastala chyba. Skúste znova odoslať formulár.