Daniel Kováč

Mladý talentovaný atlét s olympijskou ambíciou

Zdieľať video: E-mail

NN ti prináša rozhovor s osobnosťou, na ktorú sa dá spoľahnúť.

Ak chcem robiť chôdzu profesionálne, musím byť spoľahlivý

NN prináša príbeh Daniela Kováča (17), skromného talentu vo vytrvalostnej chôdzi na 10 km s olympijskou ambíciou. Keď mal 11 rokov, ocitol sa na niekoľko týždňov v detskom domove. Po návrate domov mal problémy v škole, do ktorej sa mu nikdy moc nechcelo. Všetko sa zmenilo, keď do jeho života vstúpil šport. Uvedomil si, že za svoj život i jeho kvalitu je zodpovedný len on sám a spoliehať sa musí najmä na seba a vlastné schopnosti. Naučil sa disciplíne, vzdeláva sa a tvrdo pracuje na svojej kariére. Dnes patrí k nádejným mládežníckym reprezentantom v chôdzi. Má za sebou aj majstrovstvá sveta a Európy do 17 rokov a v roku 2020 chce reprezentovať Slovensko na olympiáde v Tokiu.

Obyčajní ľudia

Prečo ste si vybrali práve chôdzu?

Baví ma takýto druh pohybu. Dostal som sa k nemu cez môjho terajšieho trénera, pána Petra Mečiara. Prišiel som na preteky do Košíc, kde sme sa spoznali. Vymenili sme si kontakty, a potom som mu vytrvalo vyvolával až ma nakoniec zobral do tréningu.


Ako ste sa k tomuto športu dostali?

Keď som mal 11 rokov, bol som tri mesiace v detskom domove. Odtiaľ nás mamina vzala domov, začal som chodiť do školy a rozhodol som sa aktívne športovať. Najprv som skúšal beh a cezeň som sa dostal k chôdzi, ktorá ma úplne dostala. Robí sa tam iný krok, ktorý mi sadol omnoho viac ako ten bežecký. Aj preto som sa rozhodol venovať chôdzi na dlhé trate.

Obyčajní ľudia

Aký život ste mali predtým?

Chôdza dala môjmu životu úplne iný rozmer. Predtým sa mi nechcelo ráno vstávať, v škole som vystrájal a bol som problémový žiak. Všetko sa však zmenilo – dnes vstávam bez problémov, teším sa na tréning i poobedňajšiu regeneráciu. Šport ma naučil každodennej disciplíne, ktorú som predtým nepoznal. V tréningu i mimo neho je dôležité dodržiavať pravidelnosť. Jednoducho, ak chcem robiť chôdzu profesionálne a trénovať u pána Mečiara, musím byť spoľahlivý.

Obyčajní ľudia

Aké najväčšie prekážky ste museli prekonať na svojej ceste?

Moje profesionálne trénovanie začínalo tak, že som sa doslova dobíjal k môjmu súčasnému trénerovi. Spočiatku ma nechcel trénovať. Zistil si, že v škole patrím k problémovým žiakom, no nakoniec mi zatelefonoval a pozval ma na tréning do Nitry. Prišiel som a ako sa hovorí, už som neodišiel.

Obyčajní ľudia

Aké najväčšie sklamanie ste doteraz zažili?

Na X. majstrovstvách sveta atlétov do 17 rokov v kenskom Nairobi som štartoval v chôdzi na 10 kilometrov. No stalo sa, že som počas pretekov vo veľkej tlačenici stúpil na čiaru, na základe čoho ma diskvalifikovali. Neurobili to však bezprostredne po prešľape, ale až po pretekoch. Bol by som skončil na 21. mieste, čo by bol pre mňa úspech, lebo do Kene som nešiel vyhrať. Boli tam starší a oveľa skúsenejší pretekári. Diskvalifikácia bola pre mňa veľkým sklamaním. Môžete sa však spoľahnúť, že v budúcnosti si dám na to veľký pozor.


Demotivovalo vás to alebo, naopak, povzbudilo?

Najskôr ma to dosť vzalo a bol som demotivovaný. Po pár dňoch ma to prešlo a šiel som ďalej, stále športujem.

Obyčajní ľudia

Kto je pre vás človekom, na ktorého sa môžete spoľahnúť?

Najväčšou motiváciou je pre mňa tréner. Sme spolu každý deň a vytvorilo sa medzi nami silné puto. Riešime spolu tréning, techniku chôdze, ale i moju školu a voľný čas. Je mi ako druhý otec, ktorého, žiaľ, už nemám. Za podporu ďakujem aj mojej mamine a celej rodine. Vzorom, ktorý ma najviac inšpiruje, je Matej Tóth. Stretli sme sa i osobne a bol to zážitok. Predsa len sa nestretávate každý deň s majstrom sveta. Je sebavedomý a zároveň pokorný, skromný. Urobil na mňa veľký dojem. Dokonca mi daroval dvoje tenisky, za čo som mu veľmi vďačný.


Aké bolo vaše najodvážnejšie rozhodnutie?

Určite to, že som vôbec oslovil trénera, akým je pán Mečiar. Veď trénoval olympijského víťaza! Bol som nervózny, ale napriek tomu som sa ho opýtal, či by ma nechcel trénovať. Vyšlo to a trénuje ma dodnes.


Kedy sa cítite najšťastnejší?

Keď je tréner spokojný s mojím výkonom a splním ciele, ktoré mi nastaví. Z toho sa potom tešíme obaja.

Ďakujeme za rozhovor.


Spoľahlivosť je pre NN dôležitá

V NN vás chránime pred rizikami viac ako 170 rokov. Zabezpečujeme vám komfortný dôchodok, zveľaďujeme váš majetok a pomáhame vám pri zdravotných komplikáciách. Môžete sa spoľahnúť na výnimočné plnenie pri poistnej udalosti a zaujímavé zhodnotenie vašich investícií.

Pretože, na vás záleží.


Pri závažných udalostiach vyplácame poistné plnenie až v 97 % prípadov.

Presvedčte sa

Ďalšie príbehy

Eliud Kipchoge

Príbehy spoľahlivých

Člen bežeckého tímu NN Running Team a najlepší maratónec všetkých čias.

Martin Juck

Príbehy spoľahlivých

Príslušník Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky.

Arnold Kiss

Príbehy spoľahlivých

Ambasádor a absolvent programu Teach for Slovakia.

Branislav Brozman

Príbehy spoľahlivých

Navádzač paralympijského víťaza v alpskom lyžovaní.

Mirka Hunčíková

Príbehy spoľahlivých

Zakladateľka prvého mobilného hospicu
na východnom Slovensku.

Súrodenci Melissa a Michael

Príbehy spoľahlivých

Príbeh odlúčených súrodencov.

Obyčajní ľudia

Príbehy spoľahlivých

Každodenné príbehy ľudí, ktorí sú pre
svoje okolie nenahraditeľní.


Mám záujem o životné poistenie alebo dôchodkové sporenie

Odošlite formulár a budeme vás kontaktovať

x

Zdielať video cez
e-mail

Pri generovaní správy nastala chyba. Skúste znova odoslať formulár.