Branislav Brozman

Navádzač paralympijského víťaza v alpskom lyžovaní

Zdieľať video: E-mail

NN ti prináša rozhovor s osobnosťou, na ktorú sa dá spoľahnúť.

Sme jeden tím, vyhrávame aj prehrávame spolu

NN prináša príbeh Branislava Brozmana (22), navádzača paralympijského víťaza v alpskom lyžovaní. Braňo zavesil kariéru sólového lyžiara na klinec a nadchlo ho profesionálne lyžovanie v tíme s hendikepovaným športovcom Jakubom Krakom. Dôvera a spoľahlivosť sú v tomto tandeme základným pilierom úspechu a zárukou bezpečnosti. Braňo svoje rozhodnutie vytvoriť tím s Jakubom nikdy neoľutoval a dnes patria k špičke vo svojej disciplíne. Za svoju vytrvalosť a odhodlanie zabojovať boli už viackrát ocenení. Ich najväčším úspechom je medaila z paralympiády v Pjongčangu.

Obyčajní ľudia

Pôsobíte ako navádzač paralympionika Jakuba Kraka, ako ste sa dostali k tejto práci?

Sám som sa venoval profesionálnemu lyžovaniu a, samozrejme, každý pretekár sníva o vlastnej úspešnej kariére. V roku 2014 som bol majstrom Slovenska v kategórii mužov v obrovskom slalome a zúčastnil som sa aj Majstrovstiev sveta Juniorov v Nórsku. To bol asi vrchol mojej kariéry. Pre finančnú náročnosť som však plánoval skončiť s lyžovaním. A práve v tomto období som v Taliansku stretol Jakuba, kde sme obaja trénovali.

Jakub mi navrhol, aby som lyžovanie úplne nevzdával a pokračoval ako jeho navádzač. Tento nápad sa mi zapáčil, hneď sme si dali spoločnú jazdu, ktorá sa osvedčila. O dva týždne sme už spolu šli na výjazd do Rakúska, kde som stál prvý raz na svahu ako navádzač.


Ako vyzerala vaša prvá jazda s Jakubom?

Bolo to vtipné. Myslel som si, že Jakub jazdí trochu pomalšie. Keď som však spomalil, zistil som, že je na mňa úplne nalepený. Navyše sme nemali vysielačky, len sme improvizovali. No v polovici trate sme sa zosynchronizovali, a potom to už išlo hladšie.

Obyčajní ľudia

Aké úspechy ste spolu dosiahli?

Vlaňajšiu sezónu 2017/2018 sme začali svetovým pohárom, kde sme obsadili druhé miesto. Vrcholom sezóny bola tohtoročná paralympiáda v Pjongčangu. V disciplíne super-G sme boli prví a trikrát sme skončili strieborní. Z piatich disciplín sme teda štyrikrát stáli na pódiu. Pre Slovensko to bola celkovo zatiaľ najúspešnejšia paralympiáda.


Ako funguje navádzanie paralympijského lyžiara?

V prilbe máme vysielačky prepojené cez bluetooth. Jakubovi dávam krátke pokyny - väčšinou hovorím len „hop“, aby vedel, kedy má na lyžiach preniesť váhu a začať nový oblúk. Pri rýchlosti aj 120 km/h mu opisujem celú trať a všetky jej nerovnosti, odpočítavam mu skoky. Snažím sa, aby sa cítil čo najbezpečnejšie. Pri takej vysokej rýchlosti musí byť medzi nami stopercentná dôvera. Jakub totiž vidí len periférne, pretože má dystrofiu sietnice očí a odumierajú mu bunky. To, čo má priamo pod nohami nevidí, ale periférne vidí mňa. Som teda bodom, ktorého sa drží a musí mi plne dôverovať.

Obyčajní ľudia

Mali ste už aj nehodu?

Samozrejme, každý lyžiar občas spadne, ale vďaka rýchlej komunikácii sme to zatiaľ vždy uhrali tak, že sa nikomu nič vážne nestalo.


Čo vás čaká v budúcnosti?

Momentálne máme za sebou veľmi úspešnú paralympiádu, čakajú nás Majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku a svetové poháre. Do ďalšej paralympiády ostávajú štyri roky a dúfam, že nám to spolu vydrží, aby sme sa mohli opäť pokúsiť o čo najlepší výkon.


Kto vás s Jakubom finančne podporuje v trénovaní a účasti na pretekoch?

Vďaka víťazstvu na paralympiáde máme zo zákona pridelenú dotáciu. So sponzormi je to však bieda. A čo sa týka finančných odmien z paralympiády a pretekov, ani ako víťazi nedostávame nič, okrem medaile či pohára. Je to trochu nedocenené.


Kde trénujete a ako je to s vytváraním podmienok na svahu?

Vlani sme strávili na snehu vyše 200 dní, z toho 90 % v zahraničí, najmä v Rakúsku, kde vedia pretekárom vytvoriť podmienky na trénovanie. Vďaka ľadovcom sú tam výborné snehové podmienky i na jeseň. U nás je s tým problém. V ústrety nám však tento rok vyšli v Jasnej, kde sme sa cítili dobre.


V akej situácii bol Jakub než vás spoznal?

Predo mnou lyžoval s Maťom Motykom, s ktorým boli aj na paralympiáde v Soči, no keď sa Maťovi narodili dvojičky, s lyžovaním prestal. Mňa Jakub našiel po polroku. S navádzačmi je trochu problém, keďže ide o dobrovoľnú, neplatenú prácu. Ja som však za ňu vďačný. Veľa cestujeme, keď vyhráme, veľmi sa tešíme. Ak nevyhráme, vieme sa s tým zmieriť. Sme jednoducho tím, vyhrávame aj prehrávame spolu.


Jakub sa spolieha na vás. Na koho sa spoliehate vy?

V prvom rade sám na seba. Nikto iný mi v tej rýchlosti na svahu nepomôže, ale v živote sa môžem spoľahnúť na svoju rodinu, partnerku, kamarátov a trénerov, ktorí ma vždy podporia.

Obyčajní ľudia

Kedy ste najšťastnejší?

Milujem ten adrenalín, keď svištíme dolu svahom a ten úžasný pocit, keď sa v cieli dozviete, že ste prvý.


Aké najodvážnejšie rozhodnutie ste v živote urobili?

Asi to, že som ukončil svoju osobnú kariéru a pridal som sa k paralympionikom. Myslím, že to bolo veľké, ale dobré rozhodnutie, ktoré ani trochu neľutujem.


Čo plánujete po ukončení školy?

Plánujem dokončiť magisterské štúdium a popritom lyžovať. Rád by som sa zamestnal, čo však bude dosť náročné, keďže som často odcestovaný. Budem potrebovať veľmi flexibilnú prácu. :)

Obyčajní ľudia

Čím to je, že vám Jakub tak veľmi dôveruje?

Ako „oni“ sami hovoria, slepo dôverujú. :) Medzi nami musí byť stopercentná dôvera, ktorá je na svahu nevyhnutná. Je mnoho faktorov, ktoré sa musia spojiť, aby naše duo fungovalo. Máme síce vysielačky, cez ktoré sa zosúlaďujeme, ale v tej rýchlosti je to niekedy veľmi o improvizácii.
Bez dôvery by to jednoducho nešlo.


Zmenil sa váš pohľad na ľudí s hendikepom, odkedy jazdíte s Jakubom?

Keď človek vidí niekoho hendikepovaného, často by chcel pomôcť, no z mojej skúsenosti viem, že „títo“ ľudia to nemajú radi. Naučil som sa, že ak pomoc potrebujú, sami o ňu požiadajú.

Ďakujeme za rozhovor.


Spoľahlivosť je pre NN dôležitá

V NN vás chránime pred rizikami viac ako 170 rokov. Zabezpečujeme vám komfortný dôchodok, zveľaďujeme váš majetok a pomáhame vám pri zdravotných komplikáciách. Môžete sa spoľahnúť na výnimočné plnenie pri poistnej udalosti a zaujímavé zhodnotenie vašich investícií.

Pretože, na vás záleží.


Pri závažných udalostiach vyplácame poistné plnenie až v 97 % prípadov.

Presvedčte sa

Ďalšie príbehy

Eliud Kipchoge

Príbehy spoľahlivých

Člen bežeckého tímu NN Running Team a najlepší maratónec všetkých čias.

Martin Juck

Príbehy spoľahlivých

Príslušník Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky.

Arnold Kiss

Príbehy spoľahlivých

Ambasádor a absolvent programu Teach for Slovakia.

Daniel Kováč

Príbehy spoľahlivých

Mladý talentovaný atlét s olympijskou ambíciou.

Tatiana Winterová

Príbehy spoľahlivých

Riaditeľka Únie nevidiacich
a slabozrakých Slovenska

Mirka Hunčíková

Príbehy spoľahlivých

Zakladateľka prvého mobilného hospicu
na východnom Slovensku.

Súrodenci Melissa a Michael

Príbehy spoľahlivých

Príbeh odlúčených súrodencov.

Obyčajní ľudia

Príbehy spoľahlivých

Každodenné príbehy ľudí, ktorí sú pre svoje okolie nenahraditeľní.


Mám záujem o životné poistenie alebo dôchodkové sporenie

Odošlite formulár a budeme vás kontaktovať

x

Zdielať video cez
e-mail

Pri generovaní správy nastala chyba. Skúste znova odoslať formulár.