Arnold Kiss

Ambasádor a absolvent programu Teach for Slovakia

Zdieľať video: E-mail

NN ti prináša rozhovor s osobnosťou, na ktorú sa dá spoľahnúť.

Dobrý učiteľ je žiakovi partnerom vo vzdelávaní

NN prináša príbeh Arnolda Kissa, ambasádora a absolventa programu Teach for Slovakia a trénera a konzultanta v Maxman consultants. V rámci programu Teach for Slovakia strávil Arnold dva roky ako učiteľ v Turni nad Bodvou. Priznáva, že prežil aj veľmi náročné chvíle a neustále musel prekonávať samého seba. Dnes sa snaží motivovať ďalších mladých ľudí zapojených do tohto programu. Pre svojich žiakov to bol práve on, na ktorého sa mohli vo všetkom spoľahnúť. Dosiahnuť túto dôveru však nebolo jednoduché.

Kiss

Ako ste sa dostali k práci učiteľa pre Teach for Slovakia?

Už v šestnástich rokoch ma frustroval stav slovenského školstva a mal som jasno v tom, že chcem spraviť niečo pre jeho zlepšenie. Vnímal som napríklad, že sa nevyučuje veľa vecí, ktoré by sa mali a túžil som s tým niečo urobiť. Chvíľu som sa rozhodoval medzi školstvom a oblasťou medzinárodných vzťahov, no keď som už stál pred voľbou, vyhralo učiteľstvo a práca v Teach for Slovakia (TfS). Jednoducho som v tom videl väčší zmysel.


Ako učiteľ ste pracovali dva roky. Čo vám táto skúsenosť dala?

Tým hlavným, čo mi program TfS dal, bola možnosť zmeniť životy ľudí. V Turni nad Bodvou pochádza veľa detí z náročného prostredia, z ťažkých rodinných pomerov, kde život v relatívnom luxuse nie je bežný. Častokrát nemajú také zázemie, aké iní ľudia považujú za prirodzené, a preto majú i menej životných šancí. No keď týmto deťom ukážete, že učiť sa a pracovať na sebe má význam, pretože im to otvorí možnosti niekam sa v živote posunúť, mení to ich perspektívu. Mňa osobne veľmi napĺňala práca so žiakmi týmto smerom. Veľa som pri tom čerpal zo silnej komunity okolo TfS. Môcť denne zdieľať zážitky a problémy s ľuďmi, ktorí zažívajú podobne náročné situácie a učia v podobne ťažkom prostredí, bolo jednou z najlepších vecí v mojom doterajšom živote. Cítil som, že títo ľudia ma chápu a môžem sa na nich spoľahnúť. Našiel som medzi nimi mnoho dobrých kamarátov a známych, s ktorými spolu držíme dodnes. Program mi poskytol aj priestor pre osobnostný rozvoj. Počas dvoch rokov sa vyskytlo veľa situácií, keď som doslova musel prekonať sám seba, aby som mohol ďalej fungovať. A to ma posúvalo vpred.

Kiss

Ako ste si získali rešpekt a dôveru žiakov?

Získať si rešpekt bolo relatívne ľahké. Bol som jediný chlap v učiteľskom zbore, navyše vysoký s mohutnou postavou. Keď som nasadil hlboký hlas, rešpekt som mal vo vrecku. S dôverou to však bolo náročnejšie. Ako si ju získať u detí, ktoré sú nastavené tak, že učiteľ im chce len zle a škola je nanič? Chcel som, aby sa tie decká mohli na mňa vo všetkom spoľahnúť. Na začiatku som však pochybil - nebol som úplne úprimný. Deťom som zatajil, že hovorím po maďarsky. Chcel som to mať ako malú poistku a získať tak feedback ma moju osobu. Takto som fungoval niekoľko mesiacov, ale komunikácia medzi mnou a žiakmi nefungovala. Uvedomil som si, že sám musím byť otvorený voči deckám, aby boli otvorené voči mne. A tak som sa im, v každej triede zvlášť, po troch mesiacoch priznal.


Ako reagovali?

Pýtali sa, prečo som tvrdil, že viem po maďarsky len veľmi slabo. Priznal som obavy z toho, že ma neprijmú. Urobil som chybu a priznal si ju. Tento moment bol veľmi dôležitý v našej ďalšej komunikácii, pretože žiakom to odhalilo, že som iba človek, ktorý robí chyby. Zrazu sme komunikovali oveľa otvorenejšie. Ak prišlo dieťa unavené alebo nešťastné, mohol som si ho odchytiť a opýtať sa, čo sa deje, rozobrať to, ponúknuť mu osobnú skúsenosť z rovnakej alebo podobnej situácie z môjho detstva. Zároveň som sa snažil vysvetliť, prečo je dôležité sústrediť sa na školu aj v neľahkej situácii. Cez ľudskosť sme si k sebe našli cestu.

Kiss

V čom ste sa ešte líšili od iných učiteľov?

Nepostavil som sa do pozície autority, ktorá o všetkom rozhoduje. Zapojil som žiakov a pýtal som sa ich, akú atmosféru chcú mať oni v triede, ako chcú v rámci triedy fungovať. Vďaka tomu sme si vedeli určiť práva a povinnosti. Tieto veci sme si dohodli vopred, dali ich na nástenku a vedeli sme, že sa budeme rešpektovať a vedieť sa na seba vzájomne spoľahnúť a dodržiavať pravidlá. Myslím si, že dobrý učiteľ by mal brať žiakov ako partnerov vo vzdelávaní. To znamená, nechápať seba samého ako jediného, kto do procesu vzdelávania niečo prináša. Je dôležité vnímať žiakov ako ľudí, s ktorými spoločne dosahujeme ciele. Učiteľ by mal byť otvorený, učiť sa aj od žiakov a pochopiť, že žiak môže mať iné pocity a potreby ako pedagóg. Najdôležitejšie vlastnosti učiteľa sú podľa mňa otvorenosť, partnerskosť a spoľahlivosť. Verím, že zvyšovaním kompetencií a naberaním zodpovednosti sa človek stáva dospelejším, spoľahlivejším a schopnejším pre život.


Čím ste vy sám výnimočný?

Podľa viacerých ľudí je na mne výnimočné to, že viem, kam idem. Nastavil som si v mladom veku jasné smerovanie a ciele a po tejto ceste vytrvalo kráčam. Možno práve odhodlanie alebo drive dosahovať tieto ciele je niečo, čo ma robí výnimočným. A som veľmi otvorený človek, ktorý sa snaží spríjemniť akékoľvek prostredie, v ktorom sa nachádza. Niekedy to ľuďom lezie na nervy, niekedy to ocenia. Ale mám rád, keď sa to deje.

Kiss

Aké bolo vaše najodvážnejšie rozhodnutie?

Ísť mimo mojej komfortnej zóny, keď som zvažoval, či si urobím PhD. na univerzite v anglickom Cambridge alebo sa vrátim na Slovensko a zapojím sa do Teach for Slovakia. Vybral som si učenie, a to chcelo naozaj odvahu :). Našťastie, mám okolo seba ľudí, na ktorých sa môžem spoľahnúť a sú moja rodina. Viem, že tu pre mňa budú, nech sa stane čokoľvek, či to bude pozitívne alebo negatívne. Pomáha mi aj moja priateľka, ktorá rovnako pochádza z náročného prostredia. Keď mi je ťažko, môžem sa o ňu oprieť. A, samozrejme, kolegovia a priatelia z mojej súčasnej práce aj z Teach for Slovakia, ktorí ma vedia podržať v ťažkej situácii.

Ďakujeme za rozhovor.


Spoľahlivosť je pre NN dôležitá

V NN vás chránime pred rizikami viac ako 170 rokov. Zabezpečujeme vám komfortný dôchodok, zveľaďujeme váš majetok a pomáhame vám pri zdravotných komplikáciách. Môžete sa spoľahnúť na výnimočné plnenie pri poistnej udalosti a zaujímavé zhodnotenie vašich investícií.

Pretože, na vás záleží.


Pri závažných udalostiach vyplácame poistné plnenie až v 97 % prípadov.

Presvedčte sa

Ďalšie príbehy

Eliud Kipchoge

Príbehy spoľahlivých

Člen bežeckého tímu NN Running Team a najlepší maratónec všetkých čias.

Martin Juck

Príbehy spoľahlivých

Príslušník Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky.

Branislav Brozman

Príbehy spoľahlivých

Navádzač paralympijského víťaza v alpskom lyžovaní.

Mirka Hunčíková

Príbehy spoľahlivých

Zakladateľka prvého mobilného hospicu
na východnom Slovensku.

Súrodenci Melissa a Michael

Príbehy spoľahlivých

Príbeh odlúčených súrodencov.

Obyčajní ľudia

Príbehy spoľahlivých

Každodenné príbehy ľudí, ktorí sú pre
svoje okolie nenahraditeľní.


Mám záujem o životné poistenie alebo dôchodkové sporenie

Odošlite formulár a budeme vás kontaktovať

x

Zdielať video cez
e-mail

Pri generovaní správy nastala chyba. Skúste znova odoslať formulár.